O závodu

 

Krušnoton 2019

Jubilejní 10. ročník cyklistického silničního maratonu je připraven přivítat všechny milovníky silniční cyklistiky.

Na mapě maratónských podniků vyplnil Krušnoton do roku 2010 prázdné místo na severu Čech. Svou délkou 250 km se zařazuje mezi nejdelší a s převýšením 4900 m je vůbec nejvyšší. Zázemím závodu jsou Teplice, město ideálně umístěné mezi hřebenem Krušných hor a vrcholy Českého středohoří. 

Krátká trasa při své délce 113 km a převýšení 1500 m vystoupá na hřeben Krušných hor nikoliv náročným stoupáním na Komárku, ale mírnějším výjezdem z Dubí na Cínovec po cyklostezkách č. 3087 a následně vlevo po č. 23 přes krásné stoupání "Strade Lithium." Z Cínovce pak následuje loňskou trasu až do Želének, odkud letos nově pokračuje rovně do podhůří Českého středohoří, aby do Teplic zamířila přes Hostomice, Ohníč, Hradiště, Úpořiny, Nechvalice, Nové Dvory a Bystřany. Věříme, že Vás upravená trasa krátkého Krušnotonu bude bavit minimálně stejně, jako ty předchozí.

Dlouhá a střední trať jsou vedeny nejkrásnějšími úseky obou pohoří. V úvodu se po loňské úpravě vracíme zpět ke standardu, tzn. k průjezdu Chabařovic a Přestanova. Obě trasy pak kopírují loňskou trať až do Milešova, kde se nově přehoupnou přes Černčické sedlo, sklesají do Lelova, v Bořislavi se připojí na státní silnici I/8, sklesají po ní k Teplicím, ale v Úpořinách ještě vystoupají vpravo na Nechvalice, aby Teplic dosáhly přes Nové Dvory a Bystřany.  

Desítky kilometrů horských pasáží s dalekými výhledy umocňují spolu s příkrými stoupáními a dlouhými sjezdy rozlehlost krajiny, kterou musí závodníci pojmout do svých nohou. Okresy Teplice, Most, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín se 10. 8. 2019 stanou svědky nefalšované cyklistické krásy, a také utrpení. 

Předpověď počasí: polojasno až oblačno, teploty 20 až 24 stupňů, vítr do 2 m/s.